اهدا نشان لژیون دونور فرانسه به آنگ لی

آنگ لی کارگردان نامدار تایوانی با دریافت بالاترین نشان افتخار کشور فرانسه، تجلیل شد.

به گزارش ددلاین، آنگ لی کارگردان برنده جایزه اسکار با دریافت نشان لژیون دونور فرانسه که عالی‌ترین نشان افتخار این کشور است، تجلیل شد.

این کارگردان تایوانی-آمریکایی برای مشارکت خود در فرهنگ جهانی این نشان را در سفارت فرانسه در تایوان در مراسمی خصوصی دریافت کرد.

دیوید کیبلر مسئول امور فرهنگی دفتر فرانسه در تایپه در این مراسم گفت این نشان نه تنها برای هنرمندان که برای افرادی است که دستاوردهای معناداری در زمینه‌های مختلف دارند. در مورد آقای لی ما درباره مشارکت جهانی ایشان در جهان فرهنگ صحبت می‌کنیم.

پیشتر فیلمسازانی مانند استیون اسپیلبرگ، مارتین اسکورسیزی، باربارا استرایسند، کلینت ایستوود و رابرت ردفورد این نشان را دریافت کرده‌اند.

لی پیشتر با نشان شوالیه هنر در سال ۲۰۱۲ در پاریس تجلیل شده بود.

وی جایزه اسکار را برای «ببر غران، اژدهای پنهان» به عنوان بهترین فیلم خارجی و نیز اسکار بهترین کارگردانی را برای «کوهستان بروک بک» و «زندگی پای» دریافت کرده است.

او با «زندگی پای» ۱۱ نامزدی اسکار کسب کرد که برای بهترین کارگردانی، بهترین فیلمبرداری، بهترین جلوه‌های تصویری و بهترین موسیقی متن آن را دریافت کرد. این فیلم ۹ نامزدی بفتا کسب کرد، سه گلدن گلوب و به عنوان یکی از ۱۰ فیلم برتر سال ۲۰۱۲ از سوی موسسه هنر آمریکا انتخاب شد.

آنگ لی برای «کوهستان بروک بک» نیز ۸ نامزدی اسکار و برای «ببر غران، اژدهای پنهان» ۹ نامزدی اسکار کسب کرد.

آنگ لی

منبع: مهر

اخبار مشابه:

از اسپایک لی با اهدا جایزه افتخاری سینماتک آمریکا تجلیل شد

از گری اولدمن در جشنواره فیلم پالم اسپرینگز تجلیل می‌شود

جشنواره پالم اسپرینگز از بازیگران و کارگردان فیلم «دادگاه شیکاگو ۷» تقدیر می‌کند

 

 

مشاهده بیشتر

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا