انتقاد اتحادیه تهیه‌کنندگان سینما از برخی تهیه کنندگان برای عقد قراردادهای نجومی

 

به گزارش عصر سینما، اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران با انتشار نامه ای ضمن انتقاد از برخی تهیه کنندگان سینما برای عقد قراردادهای نجومی، از همگی تهیه‌کنندگان سینمایی درخواست کرد برای کنترل دستمزدها در آثار تولیدی شان از “قرارداد تیپ” استفاده کنند.

این اتحادیه طی نامه‌ای به تهیه‌کنندگان سینمای ایران از آنان خواست برای کنترل دستمزدها از قراردادهای تیپ استفاده کنند.

متن نامه اتحادیه تهیه‌کنندگان خطاب به تهیه‌کنندگان سینما به شرح زیر است:

پس از عرض سلام. سینمای ایران همواره و در هر شرایطی با همت هنرمندان این عرصه تلاش کرده در کنار مردم بماند. به‌طوری که حتی در شرایط همه‌گیری بیماری کرونا تولید ادامه یافته تا سرگرمی سینما، قرنطینه را برای مردم قابل تحمل‌تر کند. ابتلا و در نتیجه آن از دست رفتن برخی از اهالی سینما گواهی بر این مدعا است.

در چنین شرایطی که سینمای ایران مانند دیگر هنرها به سختی ادامه حیات می‌دهد، تنها همدلی اهالی سینما، گذر از این دوران را تحمل‌پذیر می‌کند. در این میان تصمیمات سنجیده و منطقی تهیه‌کنندگان سینما، راه عبور از این گردنه پرخطر را هموار می‌کند.

در شرایطی که تعداد معدودی تهیه‌کننده با بی‌اعتنایی به واقعیت‌های موجود و عقد قراردادهای نجومی به سینمای نحیف ایران در حوزه تولید لطمه زدند، دستمزدها را بی‌رویه بالا بردند و به خواسته‌های زیاده‌خواهان تن دادند، تدابیر صنفی موثر می‌تواند تعادل را به این هنر صنعت بازگرداند. یکی از راهکارهای صنفی که در کوتاه مدت می‌تواند در ساماندهی تولید راهگشا باشد، پایبندی به پیش‌نویس قراردادهایی است که از صافی کارشناسی صنف عبور کرده است.

در این متون حقوقی که اصطلاحاً از آن با عنوان «قراردادهای تیپ» یاد می‌کنیم، نفع دو طرف (تهیه‌کننده به عنوان کارفرما و اعضای دیگر صنوف به عنوان کارگزار) در نظر گرفته شده است. تکیه بر قراردادهای تیپ مورد تایید اتحادیه تهیه کنندگان می‌تواند یکی از ابزارهای کنترل افزون طلبی زیاده خواهان باشد. این قراردادها اینک در کانال واتساپی اتحادیه در اختیار همکاران عزیز قرار گرفته است. به امید رفع کامل ویروس کرونا و ازدحام مخاطبان در سالن‌های سینمای کشور.

اتحادیه تهیه کنندگان سینمای ایران

اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران

 

مطلب زیر را نیز می توانید بخوانید:

درباره تولیدات سینما در شرایط کرونایی / اول ایمنی بعد فیلمسازی

 

 

 

مشاهده بیشتر

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا