توضیحات تهیه‌کننده «کتاب باز» درباره دلایل توقف ساخت این برنامه

 

به گزارش عصرسینما، تهیه‌کننده «کتاب باز» از توقف این برنامه توسط یکی از معاونت‌های صداوسیما و پیگیری‌ها برای ساخت این برنامه در روزهای اخیر گفت.

محمدرضا رضائیان تهیه‌کننده برنامه «کتاب باز» با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام از دلایل توقف تولید این برنامه گفت.

متن یادداشت تهیه‌کننده برنامه «کتاب باز» به شرح زیر است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

عید فطر سال هزار و چهارصد پس از پخش آخرین قسمت از فصل پنجم کتاب‌باز، بلافاصله جلسات اتاق فکر برای تولید فصل جدید آغاز و بعد از آن طرح برنامه تقدیم شبکه‌ٔ محترم نسیم شد.

در دوره مدیران سابق سازمان صدا و سیما، در حالی که مهیای مراحل اجرایی فصل جدید بودیم، شبکه از طرف یکی از معاونت‌های تلویزیون اعلام کرد: «تولید فصل جدید کتاب‌باز فعلاً متوقف شود.»

از آن زمان طی جلسات و پیگیری‌های متعدد برای حل و فصل موانع، علت توقف را جویا شدم و متأسفانه پس از گذشت چند ماه، چرایی این تصمیم برای حقیر روشن نشد.

بعد از آن و به دلیل تغییرات مدیریتی جدید در سطوح عالی سازمان و روند انتصابات (که تا همین روزهای اخیر ادامه داشته) باز هم تصویر روشنی از وضعیت کتاب‌باز پیدا نکردم.

فاصله‌ٔ یک‌ساله از پخش آخرین فصل برنامه، به درازا کشیدن پیگیری‌ها و دستِ خالی بنده برای پاسخگویی به مطالبه و چشم‌انتظاری خانواده بزرگ کتاب‌باز، فضای رسانه‌ای را برای انتشار گمانه‌زنی‌های مختلف مستعد کرد.

تا جایی که یکی از خبرگزاری‌ها مطلبی را منتشر کرد که منجر به انتشار خبرهای ضد و نقیض و ایجاد فضای غبارآلود رسانه‌ای شد.

به عنوان نمونه سؤال یکی از خبرنگاران درباره‌ٔ وضعیت کتاب‌باز و پاسخ ریاست محترم صدا و سیما، با تیترها و برداشت‌های بعضاً متضاد روبرو شد. از تیتر «عدم ممنوع‌الکاری سروش صحت و حذف او توسط تهیه‌کننده» تا تیتر «عدم ممنوع‌الکاری سروش صحت و تغییر تهیه‌کننده‌ٔ برنامه»؛ به این دو، انبوه عکس‌العمل‌ها، پیام‌ها و سؤال‌های اهل رسانه، فرهنگ، هنر و… را هم اضافه کنید!

در این میان به دور از همه‌ٔ حواشی و شایعات رسانه‌ای به‌وجود آمده، طی تماس‌ها و جلساتی سعی کردم وضعیت کتاب‌باز به فضای روشن‌تری نزدیک شود.

با توجه به حسن نظر ریاست محترم سازمان نسبت به برنامه‌ٔ کتاب‌باز در روزهای اخیر و تأکید ایشان مبنی بر روشن شدن وضعیت برنامه توسط مدیران شبکهٔ نسیم و دست‌اندرکاران برنامه، امیدوارم تلاشی که طی شش سال گذشته در جهت امانت‌داری و حفظ این سرمایه‌ٔ مهم فرهنگی داشته‌ایم، بار دیگر خانواده‌ٔ بزرگ کتاب‌بازِ عزیز را به بهترین شکل ممکن گرد هم آورد.

برنامه «کتاب باز»

 

 

 

مشاهده بیشتر

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 19 =

دکمه بازگشت به بالا