درگذشت کارگردان فیلم جیمزباند «دنیا کافی نیست»

مایکل اپتد فیلمساز انگلیسی که سابقه کارگردانی نوزدهمین فیلم «جیمزباند» و سریال «خیابان کورونیشن» را داشت، در ۷۹ سالگی درگذشت.

به گزارش ورایتی، مایکل اپتد کارگردان انگلیسی مجموعه مستند‌های «آپ» و فیلم‌های «دختر معدنچی زغال سنگ»، «گوریل‌ها در مه»، فیلم جیمز باند به نام «دنیا کافی نیست» در سال ۱۹۹۹ و «سرگذشت نارنیا: سفر کشتی سپیده نما»، در سن ۷۹ سالگی درگذشت.

سه بازیگر از فیلم‌هایی که او کارگردانی کرده نامزد جایزه اسکار شده اند که شامل سیسی اسپیسک برای فیلم «دختر معدنچی زغال سنگ»، سیگورنی ویور در «گوریل‌ها در مه» و جودی فاستر در فیلم «نل» می‌شوند. از بین این سه فرد که موفق به نامزدی اسکار شده اند، اسپیسک توانست این جایزه را دریافت کند.

مستند «آپ» به کارگردانی مایکل اپتد که برای گرانادا تله‌ویژین ساخته شده بود، در سال ۲۰۰۶ در صدر ۵۰ فیلم مستند برتر قرار گرفت.

فیلم «گوریل‌ها در مه» او در سال ۱۹۸۸ نامزد پنج جایزه اسکار شده بود و با فروش ۶۱ میلیون دلاری از فیلم‌های پرفروش آن سال به حساب می‌آید.

مایکل اپتد در سال ۱۹۹۹ برای کارگردانی فیلم «جیمز باند» به نام «دنیا کافی نیست» انتخاب شد که پیرس برازنان به عنوان مامور ۰۰۷ در آن نقش آفرینی کرد. اگرچه این اثر در بین فیلم‌های برتر «جیمز باند» قرار ندارد، اما به خاطر سکانس تعقیب و گریز معروفش با قایق شناخته می‌شود.

گفتنی است که اپتد طی سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ از اعضای انجمن کارگردان‌های آمریکا بود و سابقه دریافت جایزه از این انجمن را نیز دارد. او همچنین جایزه یک عمر دستاورد هنری به خاطر کارگردانی را از جشنواره فیلم کمرایمیج دریافت کرده است.

درگذشت کارگردان فیلم جیمزباند «دنیا کافی نیست»

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اخبار مشابه زیر را نیز میتوانید بخوانید:

شون کانری بازیگر مطرح جهان سینما و نخستین ایفاگر نقش جیمزباند درگذشت

درگذشت پیتر لامونت طراح تولید فیلمهای «تایتانیک» و «جیمز باند»

درگذشت بازیگر نقش دارث ویدر در سه‌گانه اصلی «جنگ ستارگان»

بازیگر سریال «بازی تاج و تخت» درگذشت

خاکستر بازیگر فیلم «پیشتازان فضا» به فضا ارسال شد!

 

 

 

مشاهده بیشتر

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا