فرصت فرانسیس مک‌دورمند برای تاریخ سازی در اسکار

 

فرانسیس مک‌دورمند می تواند اولین زن در تاریخ جوایز سینمایی اسکار نام بگیرد که به طور همزمان نامزد شاخه بهترین فیلم و بازیگر زن می شود.

به گزارش ورایتی، فرانسیس مک‌دورمند که تاکنون شش بار نامزد کسب جایزه اسکار شد و دو بار نیز برای فیلم های «فارگو» (۱۹۹۶) و «سه بیلبورد خارج از میزوری» (۲۰۱۸) برنده این جایزه شده، امسال نیز با فیلم تحسین شده «سرزمین آواره ها» از بخت های مهم ، جوایز آکادمی اسکار محسوب می شود.

فرانسیس مک‌دورمند که در فیلم «سرزمین آوارها» در نقش زنی به نام «فِرن» بازی کرده که سبک زندگی جدیدی را در پیش گرفته است، یکی از تهیه کنندگان این فیلم نیز هست و این فرصت را دارد که به عنوان اولین زن در تاریخ جوایز سینمایی اسکار به طور همزمان نامزد شاخه بهترین فیلم و بهترین بازیگر زن شود.

او در صورت کسب اسکار بازیگری نیز به فهرست پنج نفره اینگرید برگمن، والتر برنان، دنیل دی لوئیس، جک نیکلسون و مریل استریپ خواهد پیوست که سه جایزه اسکار بازیگری در کارنامه دارند. کاترین هپبورن با چهار جایزه اسکار، رکورددار کسب اسکار بازیگری در تاریخ این جوایز است.

سینماگران مرد تاکنون چند بار موفق به نامزدی همزمان در شاخه بهترین فیلم و بازیگری شده اند. وارن بیتی چهار بار با فیلم های «بانی و کلاید» (۱۹۶۸)، «بهشت می تواند منتظر بماند» (۱۹۷۸)، «سرخ ها» (۱۹۸۱) و «باگزی» (۱۹۹۱) نامزد این شاخه شده است و کلینت ایستوود نیز با دو فیلم «نابخشوده» (۱۹۹۲) و «عزیز میلیون دلاری» (۲۰۰۴) نامزد شاخه بازیگری و بهترین فیلم شد که البته با هر دو فیلم توانست اسکار بهترین فیلم و کارگردانی را کسب کند.

بردلی کوپر نیز دو بار با فیلم های «تک تیرانداز آمر یکایی» (۲۰۰۴) و «ستاره ای متولد شده است» (۲۰۱۸) در این دو شاخه (بهترین فیلم و بازیگری) به صورت همزمان نامزد کسب اسکار شده است.

امسال کلوئی ژائو کارگردان فیلم «سرزمین آواره ها» هم در صورت کسب نامزدی در شاخه های بهترین فیلم، کارگردانی، نویسندگی و تدوین، می تواند رکورد کسب بیشترین نامزدی اسکار در یک سال توسط یک سینماگر زن را به خود اختصاص دهد.

در طول تاریخ بیش از ۹۰ ساله جوایز اسکار، تنها ۱۴ فیلم از کارگردانان زن توانسته اند نامزد شاخه بهترین فیلم شوند که اولین بار آن در سال ۱۹۸۶ با فیلم «فرزندان یک خدای کوچکیتر» ساخته راندا هاینز رقم خورد و آخرین مورد آن نیز، فیلم «زنان کوچک» به کارگردانی گرتا گرویگ در سال ۲۰۱۹ بود.

فرانسیس مک‌دورمند
فرانسیس مک‌دورمند در نمایی از فیلم «سرزمین آواره‌ها»

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط زیر را نیز میتوانید بخوانید:

نقد فیلمهای روز: تحلیل و بررسی فیلم «سرزمین آواره‌ها» / و متاسفانه انسان بسیار دیر متوجه میشود که رها کردن یک راه حل است

درخشش «سرزمین آواره‌ها» در فصل جوایز ادامه دارد / اینبار کسب جوایز اصلی جامعه ملی منتقدان فیلم

«سرزمین آوارها» فاتح مطلق جوایز انجمن منتقدان فیلم شیکاگو شد

معرفی برترین فیلمهای سال 2020 از سوی حلقه منتقدان فیلم نیویورک

زمان اکران فیلم جدید فرانسیس مک دورمند مشخص شد

«سرزمین آواره ها» همچنان با قدرت پیش می‌رود / اینبار کسب جوایز گاتهام

مجله ورایتی انتخاب کرد: «سرزمین آواره ها» بخت نخست موفقیت در اسکار است + لیست سایر فیلمهای دارای شانس

معرفی برگزیدگان انجمن منتقدان فیلم بوستون / «سرزمین آوارها» جوایز اصلی را از آن خود کرد

 

مشاهده بیشتر

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا