قزاق‌ها خشمگین از ساشا بارون کوهن و فیلمش / درخواست برای بایکوت «بورات ۲» در فصل جوایز سینمایی

 

انجمن قزاق‌های آمریکا به دلیل نژادپرستانه بودن فیلم «بورات ۲» خواستار بایکوت این فیلم در جشنواره‌های سینمایی شدند.

به گزارش ورایتی، انجمن قزاق‌های آمریکا از مسئولان جوایز سینمایی امسال مثل آکادمی اسکار، گلدن گلوب، انجمن تهیه کنندگان و همینطور آکادمی هنر‌های سینمایی و تلویزیونی انگلیس درخواست کرده است که از قبول کردن فیلم «بورات ۲» با بازی ساشا بارون کوهن برای حضور در این رویدادها جلوگیری کنند؛ چرا که قزاق‌ها در این فیلم به شیوه ای نژادپرستانه‌ به نمایش گذاشته شده اند.

انجمن قزاق‌های آمریکا که در ویرجینیا قرار دارد، به حفظ و ترویج میراث و فرهنگ قزاقستان در ایالات متحده اختصاص دارد. این انجمن، فیلم «بورات» و همچنین بارون کوهن را به خاطر استفاده از یک شخصیت قزاق به نام بورات ساگدیوف مورد انتقاد قرار داد.

قزاقستان کشوری است که عمده جمعیت آن مسلمان هستند و از شمال با روسیه، از شرق با چین و از جنوب با قرقیزستان، ازبکستان و ترکمنستان مرز مشترک دارد.

نامه ممنوعیت حضور این فیلم در جوایز سینمایی، همچنین توسط آکادمی فیلم هالیوودی و همچنین شورای روابط آمریکایی اسلامی به دلایلی که کلیشه‌های قومی، نژادپرستی و بیگانه ستیزی عنوان شده به امضا رسیده است.

در این نامه آمده است جامعه قزاقستان در سراسر جهان کمبود نماینده دارد و ذاتاً آسیب پذیر است. ملت ما هنوز در حال بهبودی از استعمار‌های ظالمانه گذشته است. به همین دلیل ما نماینده رسانه‌ای قابل توجهی نداریم. در این نامه همچنین عنوان شده که بعد از پخش این فیلم تعرض‌ها و آزار و اذیت‌های زیادی متوجه قزاق‌ها شده است.

آن‌ها همچنین معتقد هستند بارون کوهن می‌توانست مثل فیلم سینمایی «دیکتاتور» یک ملت فرضی و ساختگی را خلق کند. اعضای این انجمن معتقد هستند بارون کوهن در این فیلم فرهنگ قزاقستان را مسخره می‌کند تا مخاطبان غربی را سرگرم کند.

آمازون هنوز در این مورد نظری نداده، اما بازیگر فیلم سابق بر این اعلام کرده بود که این کمدی است و قزاقستانِ فیلم با کشور واقعی قزاقستان متفاوت است. این فیلم یکی از مدعیان اسکاری کمپانی آمازون محسوب می‌شود. فیلم اصلی در بخش بهترین فیلمنامه اقتباسی نامزد شد و انتظار می‌رود امسال نیز دوباره در این بخش نامزد شود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

مشاهده بیشتر

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا