نام ها و یاد ها

هفتم فروردین ماه سالروز تولد خسرو شکیبایی بازیگر فقید سینما، تئاتر و تلویزیون کشورمان است.

خسرو شکیبایی در هفتم فروردین سال ۱۳۲۳ در تهران به دنیا آمد. وی فارغ‌التحصیل بازیگری دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود و فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۴۲ با بازیگری تئاتر آغاز کرد . در ۱۹ سالگی برای اولین بار روی صحنه تئاتر رفت و بعد از مدتی به عباس جوانمرد معرفی و به صورت کاملاً حرفه‌ای بازیگر تئاتر شد. از جمله نمایش‌هایی که وی در آن‌ها ایفای نقش نموده ‌است، می‌توان به «سنگ و سرنا»، «همه پسران من»، «شب بیست و یکم» و «بیا تا گل برافشانیم» اشاره کرد.

خسرو شکیبایی نخستین بار در سال ۱۳۵۳ در فیلم کوتاه و ۱۶ میلی‌متری «کتیبه» به کارگردانی فریبرز صالح مقابل دوربین رفت. در سال ۱۳۶۱ در حالی که مشغول بازی در نمایش «شب بیست و یکم» بود، مورد توجه مسعود کیمیایی قرار گرفت و با بازی در نقش کوتاهی در فیلم «خط قرمز» به سینما آمد و تا سال ۱۳۶۸ در فیلم‌هایی همچون «دزد و نویسنده»، «ترن» و «رابطه خوب» نقش آفرینی کرد. اما پس از بازی در فیلم «هامون» داریوش مهرجویی در سال ۱۳۶۸بود که نام خسرو شکیبایی بر سر زبان‌ها افتاد. او برای بازی در همین فیلم، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را از هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر دریافت کرد.شکیبایی برای بازی در فیلم «کیمیا» ساخته احمد رضا درویش و محصول سال ۱۳۷۳ بار دیگر برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول از سیزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر شد. او سومین سیمرغ بلورین بهترین بازیگری خود را هم برای بازی در نقش عادل مشرقی در فیلم «سالاد فصل» ساخته فریدون جیرانی دریافت کرد.

از آخرین افتخارات خسرو شکیبایی دریافت دیپلم افتخار برای بازی در فیلم «اتوبوس شب» به کارگردانی کیومرث پوراحمد بود. وی در ۹ تیرماه ۱۳۸۷ در دومین جشن منتقدان سینمایی، جایزه یکی از برترین بازیگران سی سال سینمای پس از انقلاب را گرفت.از جمله فیلمهایی که خسرو شکیبایی در آنها به ایفای نقش پرداخته می‌توان به «خط قرمز»، «ترن»، «هامون»، «بانو»، «سارا»، «کیمیا»، «پری»، «خواهران غریب»، «سرزمین خورشید»، «کاغذ بی خط»، «صبحانه ای برای دو نفر»، «سالاد فصل»، «حکم»، «ستاره ها»، «اتوبوس شب»، «رئیس» و «شب» اشاره کرد.وی همچنین در سریالهای تلویزیونی «روزی روزگاری»، «خانه سبز»، «کاکتوس»، «تفنگ سرپر»، و «شیخ بهایی» ایفای نقش کرد.

خسرو شکیبایی پس از یک دوره بیماری دیابت و همچنین سرطان کبد، در ساعت ۴ صبح جمعه ۲۸ تیرماه ۱۳۸۷ در سن ۶۴ سالگی درگذشت و پیکر وی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

خسرو شکیبایی چهره هفته ماست که یادش را گرامی میداریم.

دکمه بازگشت به بالا