نام‌ها و یادها

بیست و پنجم تیر ماه سالروز تولد داوود رشیدی بازیگر فقید سینما، تئاتر و تلویزیون کشورمان است.

داوود رشیدی در ۲۵ تیر سال ۱۳۱۲ در تهران به دنیا آمد. وی فارغ‌التحصیل کنسرواترا ژنو در رشته کارگردانی و بازیگری تئاتر و همچنین لیسانس علوم سیاسی از دانشگاه ژنو بود.

داوود رشیدی در سال ۱۳۴۳ خورشیدی پس از اتمام تحصیلات در ژنو به تهران آمد و در اداره تئاتر آن زمان وابسته به وزارت فرهنگ و هنر استخدام شد. سپس گروه تئاتر امروز را پایه‌گذاری کرد که بازیگرانی همچون پرویز فنی‌زاده، داریوش فرهنگ، مهدی هاشمی، فهیمه راستکار، سیاوش طهمورث، مرضیه برومند، سوسن تسلیمی، به عضویت آن درآمدند.

 

داوود رشیدی در سال ۱۳۴۹ خورشیدی و با فیلم سینمایی «تجاوز» وارد عرصه بازیگری در سینما شد. وی علاوه بر بازیگری چندین تله تئاتر از جمله کارهایی از غلامحسین ساعدی را کارگردانی کرد و چند نمایشنامه خارجی را نیز به فارسی برگرداند. رشیدی علاوه بر بازیگری و کارگردانی در سینما، تلویزیون و تئاتر به تهیه‌کنندگی سینما نیز روی آورد.

در سال ۱۳۵۲ خورشیدی از اداره تئاتر به تلویزیون ملی ایران رفت و در سمت مدیریت گروه نمایش‌ها و سرگرمی‌های آن سازمان مشغول به کار گردید.

«ميعادگاه خشم»، «فرار از تله»، «گذر اكبر»، «فدايی»، «جهنم + من»، «خروس»، «كندو» و «قدغن» دیگر فیلمهای سینمایی بودند که داوود رشیدی در سینمای پیش از انقلاب در آنهای ایفای نقش کرد، که در این میان، فیلم «کندو» به کارگردانی فريدون گله با اقبال مردم و منتقدان سینمایی روبرو شد و در آن داوود رشیدی همبازی بهروز وثوقی بود.

پس از انقلاب، داوود رشیدی با ایفای نقش در فیلم «كركس ها می ميرند» محصول ۱۳۵۹ به سینما بازگشت و تا سال ۱۳۹۰ در سی فیلم دیگر بازی کرد که از جمله آنها میتوان به «كمال الملک»، «گلهای داوودی»، «تهران روزگار نو»، «تكيه بر باد»، «ترديد» و «اکباتان» اشاره کرد.

داوود رشیدی در سریالهای تلویزیونی مختلفی نیز ایفای نقش کرد، که مشهورترین آن بازی در نقش مفتش شش انگشتی سریال «هزاردستان» به کارگردانی زنده یاد علی حاتمی بود.

«آوای فاخته»، «گل پامچال»، «تنهاترین سردار»، «ولایت عشق»، «مختارنامه» و «کلاه پهلوی» از دیگر سریال های تلویزیونی مشهوری هستند که داوود رشیدی در آنها بازی کرد.

داوود رشیدی در سال‌های پایانی زندگی خود به بیماری آلزایمر شده بود و در بامداد روز پنجم شهریور ۱۳۹۵ و در پی ایست قلبی در سن ۸۳ سالگی درگذشت و در قطعهه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

داوود رشیدی چهره هفته ماست که یادش را گرامی میداریم.

دکمه بازگشت به بالا