نقد سریال

تاریخ در قاب تلویزیون

ارسال به تلگرام
در شب‌های بلند و سرد پاییز امسال، سریال «بانوی عمارت» به کارگردانی عزیز الله حمید نژاد، مهمان خانه‌های مردم شده است.
عصر سینما؛پگاه روشان شمال – هویت ایرانی به تردید گره خورده است به تاریخ این سرزمین و مسلما نمی‌توان با نادیده انگاشتن تاریخ و وقایع تاریخی، نمی‌توان تعریف دقیقی برای هویت ارائه داد. تلویزیون و برنامه سازان آن همواره نگاهی در حد توان خود به تاریخ و گذشته ایران زمین داشته‌اند. برخی از فیلم‌ها و سریال‌های ارائه شده در تلویزیون همراه با مضمونی مذهبی بوده و برخی دیگر صرفا جنبه تاریخی داشته‌اند. سریال‌هایی نظیر مختارنامه (داوود میر باقری) با پیرنگ مذهبی و تاریخی به جِد بر دل‌ها نشست. علاوه بر آن سریال‌هایی نظیر در چشم باد (مسعود جعفری جوزانی)، کیف انگلیسی (سید ضاءالدین دری)، معمای شاه (محمدرضا ورزی)، شب دهم (حسن فتحی) و … هر کدام به زعم خود دورانی خاص از تاریخ را به تصویر کشده‌اند. در هر حال آنچه فیلم‌ساز را در این عرصه موفق می‌کند، مطالعه و شناخت کامل دورانی است که می‌خواهد به تصویر بکشد.

در همین راستا، در شب‌های بلند و سرد پاییز امسال، سریال «بانوی عمارت» به کارگردانی عزیز الله حمید نژاد، مهمان خانه‌های مردم شده است.  این سریال داستانی عاشقانه و درام را در دل مقطعی از تاریخ قاجار به نمایش گذاشته است. آنچه تا بدین جا از این سریال قابل درک بوده، بازی‌های خوب، فیلمنامه منسجم و شخصیت‌هایی باورپذیر است. هر چند داستان میرزای رضای کرمانی و ترور ناصرالدین شاه در فیلم نشان داده می‌شود اما باید گفت «بانوی عمارت»، روایتگر تاریخ نیست بلکه ملودرامی عاشقانه است که در دوران قاجاریه رخ داده است.

توجه به نقش زنان در لایه‌های پنهان، سلطه مردسالاری در خانواده‌ها، مفهوم زنانگی و مردانگی، توجه به رسم و رسومات و … از جمله مفاهیمی است که در بستر فرهنگی و تاریخی قاجاریه در «بانوی عمارت» مورد توجه قرار گرفته است. در این سریال آدمایی نشان داده می‌شوند با قصه‌های متفاوت، سرگذشت‌هایی مختلف، با ویژگی‌های خاص و رفتارهایی منحصر به فرد.

کارگردان با گره افکنی در داستان سعی کرده است ذهن مخاطب را درگیر کند و او را از حالت منفعل خارج نماید. اینکه این قبیل سریال‌ها تا چه حد موفق یا ناموفق خواهند بود، قضاوتی است بر عهده بینندگان اما تجربه نشان داده است که هر چه فیلم‌های تاریخی به واقعیت شبیه‌تر باشند و با دخل و تصرف کمتری ساخته شوند، مسلما بهتر و بیشتر بر دل مخاطب خواهد نشست. باید منتظر ماند و دید «بانوی عمارت» چه واکنشی از سوی مخاطبان در پی خواهد داشت…

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مدیریت

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن