یادداشت ها

تاریخ در قاب تلویزیون

ارسال به تلگرام

در شب‌های بلند و سرد پاییز امسال، سریال «بانوی عمارت» به کارگردانی عزیز الله حمید نژاد، مهمان خانه‌های مردم شده است.

عصرسینما –  در شب‌های بلند و سرد پاییز امسال، سریال «بانوی عمارت» به کارگردانی عزیز الله حمید نژاد، مهمان خانه‌های مردم شده است.  این سریال داستانی عاشقانه و درام را در دل مقطعی از تاریخ قاجار به نمایش گذاشته است. آنچه تا بدین جا از این سریال قابل درک بوده، بازی‌های خوب، فیلمنامه منسجم و شخصیت‌هایی باورپذیر است. هر چند داستان میرزای رضای کرمانی و ترور ناصرالدین شاه در فیلم نشان داده می‌شود اما باید گفت «بانوی عمارت»، روایتگر تاریخ نیست بلکه ملودرامی عاشقانه است که در دوران قاجاریه رخ داده است.

توجه به نقش زنان در لایه‌های پنهان، سلطه مردسالاری در خانواده‌ها، مفهوم زنانگی و مردانگی، توجه به رسم و رسومات و … از جمله مفاهیمی است که در بستر فرهنگی و تاریخی قاجاریه در «بانوی عمارت» مورد توجه قرار گرفته است. در این سریال آدمایی نشان داده می‌شوند با قصه‌های متفاوت، سرگذشت‌هایی مختلف، با ویژگی‌های خاص و رفتارهایی منحصر به فرد.

کارگردان با گره افکنی در داستان سعی کرده است ذهن مخاطب را درگیر کند و او را از حالت منفعل خارج نماید. اینکه این قبیل سریال‌ها تا چه حد موفق یا ناموفق خواهند بود، قضاوتی است بر عهده بینندگان اما تجربه نشان داده است که هر چه فیلم‌های تاریخی به واقعیت شبیه‌تر باشند و با دخل و تصرف کمتری ساخته شوند، مسلما بهتر و بیشتر بر دل مخاطب خواهد نشست. باید منتظر ماند و دید «بانوی عمارت» چه واکنشی از سوی مخاطبان در پی خواهد داشت…

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مدیریت

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن