نقد فیلم

تلخ و شیرین سریال “نون-خ”

ارسال به تلگرام

پخش سریالی در خصوص زندگی پر از صداقت مردمان کرد در نوروز امسال بازتابی برای شیرین های زندگی این مردمان بود.

 

عصر سینما؛شنو قادریان – از دیرباز همگان ملت غیور کرد را با لباس فاخر و زیبای خود میشناسند و میتوان گفت یکی از مهم ترین شناسه های این مردمان سخت کوش می باشد که به نوعی برای زنان و مردان کرد ایران مقدس بوده و از جایگاه ویژه ای بر خوردار است؛ آنهم در زمانیکه پوشش جامعه ی ایرانی به طور مسقیم تحت تاثیر مد های ناهنجار و تهاجم فرهنگی غرب و شرق قرار گرفته است و شاید میتوان گفت که تنها کسانی که پوشش خود را حفظ کرده انده مردم کرد و بلوچ بوده اند.

نوروز امسال شاهد پخش سریالی با موضوع زندگی پر از صداقت همین مردمان کرد سرزمینمان بودیم که پنجره ای برای بازتاب شیرین های زندگی مردم کردنشین ایران بوده است.

سریالی (نون-خ) که نقش اول آن شخصیتی است به نام نورالدین خانزاده که کسب وکاری راه انداخته است و محصول مردم روستا را خریداری و از طریق واسطه ای درتهران(آقای میرزایی)به ترکیه صادر میکند؛ اما در این سریال با فوت آقای میرزایی مشکلاتی برای نورالدین به وجود می آید و تکلیف پول هایی که باید برای او فرستاده میشد تا با صاحبان محصول تصویه کند نامعلوم می شود و اتفاقاتی رخ میدهد که مخاطب را برای ادامه ی سریال ترغیب میکند.

در این سریال با شخصیت های جذاب روبرو هستیم که در این میان ، نورالدین مردی اصیل ،میانسال،پاک وصادق ،آرام ومتین که خصوصیت بیشتر مردم کورد است را نشان می دهد.

یکی از نکات مهم دراین سریال استفاده ازگویش فارسی بالهجه ی زیبای کوردی می باشد که در اکثر سکانس ها به خوبی استفاده شده است ،که مطئنان اگر قرار بود با زبان کوردی حرف بزنند باید از زیرنویس فارسی استفاده می کردند زیرا کوردها هیچ وقت دربین خودشان فارسی صحبت نمیکنند واین امر برای مخاطبانی ازدیگر قومیت های ایران سخت و دشوار بود و امکان این وجود داشت که این سریال مخاطب کمی رابه خودجذب کند.

استفاده ازترکیب بازیگران حرفه ای نظیرهومن حاج عبدالهی وحمید رضا آذرنگ و بازیگران حرفه ی تئاتر و سینما استان کردستان،کرمانشاه وایلام که موجب شد تا یک هماهنگی در طول تمام سریال در ارائه نقشهایشان کاملا مشهود باشد،زیرا تجربه ی بازیگران حرفه ای به دیگر بازیگران کمک میکرد که به بهترین شیوه درنقش خود ظاهرشوند ، شاید تنها کسی که دراین ترکیب جا نیافتاده بود علی صادقی است چون به دلیل یکنواختی وتکراری بودن شخصیت ودیدن چندباره ی او درهمین نقش درفیلم ها و سریال های دیگرچندان چنگی به دل نمی زد اما در مقابل حمیدرضاآذرنگ بالهجه ی کوردی کرمانشاهی ،اگرچه اودرسریال شاهگوش هم بازلهجه ی کرمانشاهی داشت دراین سریال چهره ای جدیدازخود نشان داد.

طراحی لباس دراین سریال متاسفانه به همان شکلی نبود که اگر به مناطق کوردنشین سفرکنیم آن را خواهیم دید جز موارد اندکی که در پوشش تعدادی از بازیگران این سریال دیده میشد.

استفاده ی بجا از موسیقی و آوازهای کوردی درصحنه های متناسب با آن علی الخصوص درتیتراژ سریال و همچنین ترانه های کوردی ازخواننده های معروف کورد مانند “حسن زیرک” و “مظهرخالقی” را می توان نقاط قوت سریال دانست.

حضور سعیدآقاخانی به عنوان بازیگر اصلی و کارگردان سریال باحساسیت کامل در بیشتر سکانس ها به فرهنگ و آداب رسوم مردم کورد اشاره کرده است و در مقابل سختی های این پروژه کوتاه نیامده است،معمولاساخت سریال ها و فیلم هایی با محوریت یک قومیت و ملیت مانند راه رفتن برلبه ی تیغ است و ریسک زیادی دارد اما سازندگان سریال “نون خ” تلاششان راکردند تانشان دهندکه میتوان سریالی بامحوریت یک قوم دیگرایرانی ساخت که نه تنها هیچ مشکلی به وجود نیاورد بلکه حتی باعث بهترمعرفی کردن این منطقه به مردم ایران باشد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن