تریبون

در کسوف سعی کردم حتی یک نفر از این قربانیان را رنجیده خاطر نکنم

ارسال به تلگرام

کسوف به معنی خورشید گرفتگی ست؛و من ارتباط نزدیکی بین کسوف و اسیدپاشی حس کردم چرا که در کسوف تاریکی، بخشی از زمین را می پوشاند و در اسیدپاشی، زیبایی صورت زنان کشورم و آرامش روح و روان آنها را.

عصر سینما؛الناز ژاله چین – توران پناهی راد دانش آموخته ی کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی که معمولا ژانرهای اجتماعی را موضوع ساخت فیلم کوتاه خود میکند اینبار به سراغ دختران قربانی از حملات اسید پاشی رفته تا با به تصویر کشیدن بخشی از زندگی این دختران دغدغه های آنها را بیان کند.

در کسوف سعی کردم حتی یک نفر از این قربانیان را رنجیده خاطر نکنم

شما از چه سالی به هنر و فیلم سازی علاقه مند شدید؟
من در خانواده ای بزرگ شدم که هنر همیشه اهميت به سزايي داشته.با حمایت پدرم در دوره راهنمایی با نقاشی و موسیقی شروع کردم و در دوره هنرستان رشته گرافیک را انتخاب کردم. لیسانس سینما کارگردانی و فوق لیسانس ادبیات نمایشی را از دانشگاه گرفتم.دانش آموخته دوره فیلمسازی انجمن سینمای جوان ایران هستم و دوره آموزش تدوین را در مجتمع فنی تهران گذراندم.و در حال حاضر در حوزه فیلم سازی و تدوین فعالیت دارم.

آیا این فیلم اولین پروژه مستقل شما بود؟
خیر. من یک فیلم مستند به اسم زندگی به سبک مینور قبل از فیلم کسوف ساخته ام. و تدوین چندین فیلم کوتاه مستقل بر عهده من بوده است.

چه چیزی باعث شد کسوف رو بسازی؟
بعد از جریان اسید پاشی در اصفهان، مثل همه مردم کشورم پیگیر این مسئله از طریق رسانه ها شدم گفته و نوشته های قربانیان اسیدپاشی را دنبال می کردم و این برای من دغدغه شد و تصمیم گرفتم فیلمی بسازم که بتوانم در زمانی خیلی کوتاه با این عزیزان همدل شوم.

به عنوان کارگردان و تهیه کننده چه چالش هایی داشتید؟
بنظرم خود موضوع به خودی خود چالش برانگیز هست. چالشی که هنوز هم دارم اینه که با فیلمم حتی یک نفر از این قربانیان را رنجیده خاطر نکنم چرا که هدفم صرفا این بوده به این عزیزان برسانم کسانی هستند که مشکلات شما برایشان دغدغه است و کاری که می توانستم انجام دهم، نشان دادن بخش کوچکی از حادثه برای درک بیشتر این موضوع بوده است.

به عنوان یک فیلمساز آیا همیشه موضوعاتی اجتماعی به این شکل را دنبال خواهید کرد؟
بله حتما همینطوره
برای من موضوع هایی در ژانرهای اجتماعی در اولویت هستند.

به فیلم سازانی که هم ردیف شما در حال فعالیت هستن چه توصیه ای دارید؟
به هر شیوه ای ایده هایتان را بسازید.

چرا عنوان کسوف رو برای فیلم انتخاب کردید؟
کسوف به معنی خورشید گرفتگی ست
و من ارتباط نزدیکی بین کسوف و اسیدپاشی حس کردم چرا که در کسوف تاریکی، بخشی از زمین را می پوشاند و در اسیدپاشی، زیبایی صورت زنان کشورم و آرامش روح و روان آنها را.

آیا خانم توران پناهی راد مسیر فیلمسازی رو می تونن ادامه بدن با توجه به شرایط اقتصادی ایران؟ نیازمند چه حمایت هایی هستید برای نمایش بهتر آثارتون؟
البته که خیلی سخته. فیلم سازی نیاز به سرمایه گذاری دارد. من با هزینه شخصی هر دو فیلمم را کار کردم ولی امیدوارم مسئولین مربوطه حمایت لازم را به جا بیارن تا فیلمسازها بتونن مسیر رو بهتر ادامه بدن.

۹-و حرف آخر؟
حرف آخر اینکه به امید روزی که مسائل این چنینی نه فقط در کشورم بلکه در همه جا ریشه کن شود.
و از همه عزیزاني که کمک کردن بتونم این فیلم را بسازم نهايت تشكر را دارم.

در کسوف سعی کردم حتی یک نفر از این قربانیان را رنجیده خاطر نکنم

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن