آرلین کلمشا در هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت» با پنل غزه

آرلین کلمشا استاد دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر برزیلی یکی از استادانی است که در هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت» حضور خواهد داشت.

عصر سینما-به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، دکتر آرلین کلمشا استاد دانشگاه سائوپائولو برزیل در رشته تاریخ عرب معاصر و نویسنده کتاب‌های «مارکسیسم و یهودیت، تاریخ یک رابطه‌ مشکل»، «فلسطین ۰۸-۴۸»، «ادوارد سعید: کار روشنفکرانه و نقد اجتماعی» و «برزیل و خاورمیانه: قدرت جامعه‌ مدنی» است.

کلمشا امسال و در هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» یکی از سخنرانان پنل غزه است. او بسیاری از مقاله‌های ادوارد سعید، نظریه پرداز ادبی و فعال سیاسی فلسطینی-امریکایی و همچنین کتاب «فروید و غیر اروپایی‌ها» را به زبان پرتغالی ترجمه کرده است.

نوشته‌های آرلین کلمشا به زبان‌های انگلیسی، پرتغالی، اسپانیایی، فرانسوی، ایتالیایی، عربی و فارسی منتشر و چاپ شده است. او از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ نماینده انجمن مدنی برزیل در شبکه بین‌المللی سازمان ملل برای فلسطین (UN-ICNP) بوده است. دکتر کلمشا با مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی و موسسه برزیلی فرهنگ عرب در برگزاری جشنواره فیلم «تصاویری از شرق» همکاری کرده است. آرلین الیزابت کلمشا متولد ۱۸ دسامبر ۱۹۷۲ است و استاد رشته تاریخ عرب در گروه ادبیات شرقی در دانشکده فلسفه، ادبیات و علوم انسانی دانشگاه سائوپائولو و مدیر فعلی مرکز مطالعات عرب این دانشگاه است.

او در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای تاریخ، در مورد مسئله یهودیان و تاریخ فلسطین مدرن تحقیق می‌کند. کلمشا عضو هیئت مدیره مجمع اقدام مشترک (مادرید) است و با سازمان الشرق مستقر در استانبول همکاری می کند. تحقیقات او بر تاریخ معاصر عرب، فلسطین، مسئله یهود و درگیری ها در خاورمیانه متمرکز است. امسال در جشنواره «سینماحقیقت» در پنل غزه چند مستند مربوط به غزه روی پرده رفته و پنلی با حضور استادان، مستندسازان و چهره‌های بین‌المللی برگزار می‌شود.

هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» به دبیری محمد حمیدی مقدم آذرماه ۱۴۰۲ برگزار می‌شود.

مشاهده بیشتر

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا