“آناتومی سقوط” برنده نخل طلا 2023

 عصر سینما- گزارش اختصاصی عصر سینما از برندگان نهائی جشنواره کن2023 : علی زنداکبری

ساعاتی پیش هفتاد و ششمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم کن به پایان رسید و فهرست برندگان جوایز این دوره از جشنواره نیز اعلام شد. جشنواره‌ امسال همچون دوره قبل از تاریخ ۱۶ می (۲۶ اردیبهشت) کار خود را با نمایش فیلم “ژان دو باری” به کارگردانی بانو “مایون” فرانسوی آغاز نمود و تا دیروز ۲۷ می (۶ خرداد) ادامه داشت و با نمایش انمیشین “بنیادین” به کارگردانی پیتر سون و اهدای جوایز برگزیدگان به کار خود خاتمه داد.

ریاست هیئت داوران بخش رقابتی کن 2023 بر عهده‌ “روبن اوستلوند” کارگردان سوئدی بود که تاکنون موفق به دریافت دو نخل طلا برای فیلم‌های “مربع” و “مثلث غم” در سالهای 2017و2022 شده است. همرا او “پل دانو” بازیگر و کارگردان آمریکایی، “ژولیا دوکورنو” کارگردان/ فیلم‌نامه‌نویس فرانسوی، “بری لارسون” بازیگر/کارگردان آمریکایی، “دنیس منوشه” بازیگر فرانسوی، “رونگانو نیونی” فیلم‌نامه‌نویس/ کارگردان زامبیایی، “عتیق رحیمی” نویسنده و فیلم‌ساز افغانی، “دیمین سیفرون” کارگردان /فیلم‌نامه‌نویس آرژانتینی و “مریم توزانی” فیلم‌ساز/بازیگر مراکشی کار داوری در کن2023 را عهده دار بودند.

 

حضور مارتین اسکورسیزی با فیلم “قاتلان ماه کامل” در بخش خارج از مسابقه  اتفاق ویژه ای در  جشنواره  امسال بود، نمایش این فیلم طولانی تحسین منتقدان و سینما‌دوستان را به همراه داشت. هریسون فورد بازیگر کهنه‌کار آمریکایی نیز با حضور در قسمت پنجم مجموعه فیلم‌های “ایندیانا جونز” در کن حضور داشت و نخل طلای افتخاری را دریافت کرد. جشنواره‌ی کن یک نخل طلای افتخاری دیگر را هم به مایکل داگلاس بازیگر آمریکایی به پاس یک عمر خدمات هنری اهدا نمود.

امسال  ایران حضور پرفروغی در این جشنواره نداشت و تنها فیلم حاضر از سینمای ایران، “آیه‌های زمینی” به کارگردانی علی اصغری و علیرضا خاتمی بود که در بخش نوعی نگاه این جشنواره حضور داشت که علیرغم بازخورد مناسب از صاحب‌نظران سینمایی از کسب جوایز در این بخش دور ماند.

در روز جمعه پیش جوایز بخش نوعی نگاه به برگزیدگان اهدا گردید و کارگردان بریتانیایی “مالی منینگ واکر” در اولین تجربه‌ کارگردانی خود “چگونه رابطه‌ی جنسی داشته باشیم؟”موفق به دریافت جایزه‌ی اصلی این بخش شد. ریاست هیئت داوران این بخش بر عهده‌ “جان سی. رایلی” بازیگر آمریکایی بود. دو جایزه‌ هیئت داوران و جایزه‌ بهترین کارگردانی در بخش نوعی نگاه به فیلم‌های “سگ‌های شکاری” از کمال لزراق و “مادر همه‌ی دروغ‌‌ها” از اسما المدیر هر دو از کشور مراکش اختصاص یافت.

جایزه‌ نخست سینه فونداسیون که متعلق به فیلم‌های دانشجوئی است، به فیلم “فرزند نروژی” از مارلن امیلی لینگستاد دانمارکی تعلق گرفت. جایزه مادی جشنواره‌ کن در این بخش شامل : ۱۵هزار یورو برای برگزیده نخست و ۱۱۲۵۰ و ۷۵۰۰ یورو  به برگزیدگان دوم و سوم اعطا شد.

چند ساعت قبل از مراسم اصلی، فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم (فیپرشی) جایزه‌ی خود را به فیلم “منطقه‌ مورد علاقه” از جاناتان گلیزر اهدا نمود. جایزه‌ای که پیش از این به بزرگانی چون اینگمار برگمان، آندره تارکوفسکی، کریشتوف کیشلوفسکی و دیگر بزرگان سینما هم اختصاص یافته بود. سال گذشته سعید روستائی برای “برادران لیلا” این جایزه را کسب کرده بود.

امشب در مراسم اختتامیه شگفتیها کم نبودند یکی از آنها اعطای جایزه‌ی بهترین بازیگر زن به “مروه دیزدار” بازیگر نه چندان مطرح ترکیه‌ای برای بازی در فیلم “روی علف‌های خشک” نوری بیلگه جیلان بود در حالیکه انتظار می‌رفت تا زاندرا هوله برای بازی در فیلم “آناتومی سقوط” برنده‌ی این جایزه باشد. جایزه‌ بهترین کارگردانی نیز به “ترن ان هونگ” ویتنامی/فرانسوی برای فیلم “مصائب دودان بوفان” رسید تا باز هم همگان شگفت زده شوند. فیلمی که منتقدان چندان به آن توجه نکرده بودند. بهر حال “برگ‌های افتاده” و  “آناتومی سقوط” ، به ترتیب نخل طلا و جایزه‌ی ویژه هیئت داوران را به دست آوردند.

فهرست کامل برندگان جشنواره کن ۲۰۲۳

 • بهترین فیلم (نخل طلا):

 آناتومی سقوط (Anatomy of a Fall)  کارگردان: ژوستین تریه

 • جایزه‌ی بزرگ: 

منطقه‌ مورد علاقه (The Zone of Interest) کارگردان: جاناتان گلیزر

 • بهترین بازیگر زن:

 مروه دیزدار – “روی علف‌های خشک” (About dry grasses) کارگردان : نوری بیلگه جیلان

 • بهترین بازیگر مرد: 

کوجی یاکوشو – “روز‌های عالی”(Perfect days) کارگردان: ویم وندرس

 • جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران:

“برگ‌های افتاده” (Fallen Leaves) کارگردان:  آکی کوریسماکی

 • بهترین فیلم‌نامه:

یوجی ساکاموتو برای فیلم “هیولا” (Monster) کارگردان : هیروکازو کورئیدا

 • بهترین کارگردان: 

ترن ان هونگ برای فیلم “مصائب دودان بوفان”(The Pot Au Feu)

 • جایزه‌ی بخش نوعی نگاه:

چگونه رابطه‌ی جنسی داشته باشیم؟”  کارگردان: مالی منینگ واکر – انگلیس

 • جایزه‌ی سینه فونداسیون (فیلم دانشجویی): 

“فرزند نروژی” (Norwegian Offspring)  کارگردان: مارلن امیلی لینگستاد – دانمارک

 • جایزه‌ی دوربین طلایی: 

“درون پیله‌ی زرد رنگ”(Inside the Yellow Cocoon Shell)  کارگردان: تین ان فام از ویتنام

 • نخل طلای بهترین فیلم کوتاه:

“بیست و هفت” (27) کارگردان: فلورا آنا بودا – مجارستان

مشاهده بیشتر

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا