اعلام اسامی فیلم‌های حاضر در جشنواره لوکارنو / سینمای ایران هیچ نماینده ای ندارد

 

فهرست فیلم‌های حاضر در هفتادوپنجمین دوره از جشنواره لوکارنو در حالی اعلام شد که غیبت نمایندگان ایرانی در آن به خوبی محسوس است.

به گزارش اسکرین دیلی، ۱۷ فیلم از کشورهایی چون هند، اتریش، آلمان، فرانسه و سوئد در بخش رقابت بین‌المللی هفتادوپنجمین دوره از جشنواره فیلم لوکارنو حضور خواهند داشت و برای کسب جایزه پلنگ طلایی با یکدیگر رقابت می‌کنند.

در شرایطی که فیلمسازان اوکراینی از جشنواره‌های سینمایی معتبر می‌خواهند تمام فیلمسازان روسی را تحریم کنند. در این دوره از جشنواره لوکارنو، فیلم قصه پریان (Fairytale) محصول مشترک روسیه و بلاروس به کارگردانی الکساندر سوکوروف، کارگردان شناخته شده روسی، به نمایش درخواهد آمد. سوکوروف تاکنون پنج مرتبه در بخش رقابتی جشنواره فیلم کن حضور داشته است و اولین فیلم او با عنوان صدای تنهایی یک انسان در سال ۱۹۸۷ پلنگ طلایی لوکارنو را دریافت کرد.

از دیگر فیلم‌های حاضر در جشنواره لوکارنو سال ۲۰۲۲ می‌توان به حکایت‌های خانه بنفش و لاک پشت سنگی اشاره کرد.

با وجود درخشش اخیر فیلمسازان و هنرمندان ایرانی در جشنواره های معتبر سینمایی، سینمای ایران در این دوره از جشنواره لوکارنو نماینده‌ای نخواهد داشت.

هیات داوران رقابت بین المللی لوکارنو متشکل از کارگردانانی چون لورا سمانی، پرانو بیلی باند و الن گیرودی و یک تهیه کننده به نام ویلیام هوربرگ است و ریاست این هیات را یک تهیه کننده سوئیسی به نام میشل مرکت برعهده خواهد داشت.

در هفتادوپنجمین دوره از جشنواره لوکارنو ۲۲۶ فیلم کوتاه و بلند از ۱۱۳ کشور حضور دارند. این فیلم‌ها از میان چهار هزار و ۲۴۵ اثر ارسالی انتخاب شده اند و از ۱۲ تا ۲۲ مرداد امسال به صورت حضوری در پیاتزا گرانده سوئیس که ظرفیت ۸ هزار تماشاچی را دارد به نمایش گذاشته خواهند شد.

در این جشنواره همچنان جایزه یک عمر دستاورد هنری به کوستا گاوراس، کارگردان یونانی- فرانسوی، و مت دیلون، بازیگر آمریکایی، اهدا و پلنگ افتخاری این جشنواره به کلی رایکارد، کارگردان مستقل آمریکایی، اعطا می‌شود.

جشنواره لوکارنو

خبر زیر را نیز میتوانید بخوانید:

موزیکال «ماتیلدا» جشنواره فیلم لندن را افتتاح می‌کند

منبع: ایرنا

 

 

مشاهده بیشتر

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا