نمایش مستندی در ستایش استنلی کوبریک در جشنواره سینماحقیقت

 

به گزارش عصرسینما، فیلم مستند «کوبریک از نگاه کوبریک» ساخته گرگوری مانرو که مستندی در ستایش استنلی کوبریک نابغه‌ی سینمای جهان است، در بخش پرتره‌ی بین‌الملل چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت به نمایش گذاشته می‌شود.

در بخش‌های مختلف بین‌المللی این دوره‌ی سینماحقیقت که بصورت غیررقابتی و در قالب نمایش‌های برخط (آنلاین) برگزار می‌شود، سعی شده تا بهترین آثار مستند سینمای جهان به نمایش درآید.

مستند «کوبریک از نگاه کوبریک» به کارگردانی گرگوری مانرو یکی از این آثار بخش پرتره‌ی سینماحقیقت است. فیلمساز فرانسوی در این فیلم، با بهره‌گیری از مصاحبه‌هایی اختصاصی از کوبریک افسانه‌ای که گستره‌ی 30 سال فعالیت او را دربرمی‌گیرد، تصاویر آرشیوی را همچون نقش و نگار فرشی دلکش با آهنگ و دقت‌ورزی یک تاریخ‌نگار درمی‌آمیزد و مخاطب را به سفری تا فراسوی سیاره مشتری می‌برد.

«اسپارتاکوس»، «دکتر استرنج لاو»،«‌2001: اُدیسه فضایی»، «پرتقال کوکی»، «بری لیندون»، «غلاف تمام فلزی» و «چشمان کاملاً بسته»، از مشهورترین فیلم‌های استنلی کوبریک است.

او با فیلم‌هایش 13 بار نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم شد و یکبار اسکار بهترین جلوه‌های ویژه را بدست آورد.

کوبریک در سال 1997 شیر طلای افتخاری جشنواره فیلم ونیز را به پاس یک عمر دستاورد سینمایی دریافت کرد. او مارس 1999 در 70 سالگی درگذشت.

‌مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را به دبیری محمد حمیدی مقدم، در آذرمـاه 1399 و با توجه به شیوع جهانی بیماری کووید 19 بصورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد کرد.

 

 

 

 

مشاهده بیشتر

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا