واکنش کانون کارگردانان سینما در واکنش به سخنان وزیر ارشاد درباره شبکه نمایش خانگی: تولیدات نمایش خانگی باید از دست صداوسیمایی که مخاطبین خودش را از دست میدهد خارج گردد

 

به گزارش عصرسینما، کانون کارگردانان سینمای ایران در واکنش به سخنان وزیر ارشاد بیانیه ۲۸ صنف سینما را بازنشر کرد.

متن اطلاعیه و بیانیه کانون كارگردانان سينماي ايران به شرح زیر است:

“کانون كارگردانان سينماي ايران در راستای موضع گیری آقای محمدمهدی اسماعیلی، وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي، در مورد لزوم بازگشت شوراهای ساخت و نمایش تولیدات نمایش خانگی به سازمان سینمایی، لازم‌ میداند یادآوری کند این امر مطالبه به حق سینماگران و صنوف سینمایی از سال گذشته بود که مخالفت خود در مقابل دست اندازی صداوسیما به تولیدات نمایش خانگی و اعتراض به عقب نشینی وزارت ارشاد را در بیانیه ای تاریخی مطرح کردند.

شبكه نمايش خانگي و توليدات پلتفرم هاي نوپا به جد در سالهاي اخير مخاطبان را به سمت توليدات داخلي سوق داده است، امري كه گويا چند سالی است از اولويت كاري مديران صداوسيماي ملي خارج شده است. سازوکار اداری تولیدات نمایش خانگی باید از دست صداوسیمایی که مخاطبین خودش را روز به روز از دست میدهد خارج گردد تا ضمن احترام به خواست مخاطبین میلیونی و روزافزون این تولیدات در داخل و خارج از ایران، امنیت شغلی و معیشتی اهالی سینما نیز تامین گردد که در اوضاع آشفته کرونایی سینمای ایران اولویت اصلی است.

لازم میدانیم به پیوست بیانیه تاریخی و اعتراضی ۲۸ صنف سینمایی در شهریور ماه سال ۹۹ را برای اطلاع بازنشر کنیم:

اعتراض ۲۸ صنف سینمائی به نظارت محدود کننده صدا و سیما بر شبکه نمایش خانگی:

ما اعضای صنوف سينماي ايران كه حرفه و معیشت خود و خانواده هایمان مستقیماً وابسته به توليد محصولات فرهنگي تصويري است، اعتراض شدید خود را نسبت به انتقال مسئولیت شبکه نمایش خانگی از سازمان سینمایی به صدا و سیما اعلام می داریم.

ما همچنین برای کسانی که پنهان و آشکار تلاش می کنند در سال جهش تولید این صنعت نوپا را به نابودی بکشانند نیز اظهار تاسف می کنیم.

فرصتهاي شغلي بوجود آمده از توليد محصولات شبكه نمايش خانگي و پلتفرم های “وی او دی” بالغ بر سه تا پنج هزار فرصت شغلي مستقيم و غير مستقيم در سال است که سیاست های غیر پاسخگوی صدا و سیما بدون شک باعث فرار سرمایه از این صنعت شده و ضرر معیشتی هنگفتی به اهالی سینما وارد خواهد کرد.

سپردن سرنوشت اين پديده نوپاي تولید و توزیع به سازمانی که خود رقیب آن است تصمیمی اشتباه و غیر قابل جبران خواهد بود.

نباید فراموش کرد که این شبكه نمايش خانگي و پلتفرم های “وی او دی” بودند که در این‌ ماه های سخت بیماری فراگیر کرونا و بی رونقی سالن های سینما توانستند با اکران آنلاین کمک زیادی به سینمای ایران کنند و با تولید سریال ها و محصولات جدید در حال پيدا كردن مسیر خود جهت هرچه حرفه ای تر شدن هستند. بدیهی است که همه توليدات در يك سطح و بری از کاستی و عيب نيستند، اما بدون شک و براساس تحلیل های تجربی / حرفه ای، عرصه رقابت و نياز جامعه خود به خود استانداردها و كيفيت كارها را بالا خواهد برد. در حالی که میتوان پیش بینی کرد که صدا وسيما با رقابت ناصحيح با اين پديده نو پا و شاید هم با قصد حذف رقیب، باعث از دست رفتن مخاطبین رسانه های داخلی شده و این عرصه را نیز در اختیار شبکه های ماهواره ای قرار خواهد داد.

ما اصناف سینمایی از مسئولین و دلسوزان این عرصه می خواهیم که با جلوگیری از این اشتباه تاریخی، مخاطبان شبکه های داخلی را به سوی رسانه های خارجی سوق ندهند و به ایجاد بی ثباتی و فرار سرمایه گذاری مشروع از این حوزه فرهنگ و هنر دامن نزنند.

انجمن صنفی کارگردانان سینما (کانون کارگردانان)

انجمن صنفی تهیه کنندگان سینما (اکت)

انجمن صنفی فیلمنامه نویسان سینما

انجمن صنفی بازیگران سینما

انجمن صنفی فیلمبرداران سینما

انجمن صنفی تدوین‌گران سینما

انجمن صنفی صدابرداران و صداگذاران سینما

انجمن صنفی کارگردانان مستند

انجمن مدیران تولید سینما

انجمن صنفی چهره پردازان سینما

کانون آهنگسازان سینمای ایران

انجمن صنفی طراحان فیلم ایران

انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمای مستند

انجمن برنامه ریزان و دستیاران کارگردان

انجمن صنفی دستیاران فیلمبردار

انجمن صنفی مدیران و دستیاران تدارکات سینما

انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران

انجمن صنفی تبلیغات سینما

انجمن صنفی منتقدان و نویسندگان آثار سینمائی

انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم

انجمن صنفی موسسات پخش فیلم

انجمن طراحان و مجریان جلوه های بصری سینما

انجمن جلوه هاى ويژه سينما

انجمن صنفى طراحان فنى و مجريان صحنه

انجمن صنفی بازيگران و بدلكاران سینما

انجمن کارکنان لابراتوار

انجمن مدرسان سینما

انجمن مدیران سالن های سینما”.

خبر مشابه زیر را نیز میتوانید بخوانید:

بیانیه شش صنف سینمایی در اعتراض به سانسور و ممیزی در شبکه نمایش خانگی

 

مشاهده بیشتر

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + نه =

دکمه بازگشت به بالا