نقد فیلم

بمب؛یک عاشقانه نجیب

«بمب؛ یک عاشقانه»، فیلم به شدت نجیب و دلچسبی است. حال و هوای جنگ و بمباران، بسیار دلنشین به تصویر کشیده شده است.

ارسال به تلگرام

«بمب؛ یک عاشقانه»، فیلم به شدت نجیب و دلچسبی است.حال و هوای جنگ و بمباران،بسیار دلنشین به تصویر کشیده شده است.

عصر سینما؛پگاه روشان شمال – پیمان معادی، بازیگر و کارگردان صاحب سبک، این روزها فیلم «بمب؛ یک عاشقانه» را به روی پرده دارد. معادی اولین فیلمش را در سال 1389 با نام «برف روی کاج‌ها» در جشنواره سی‌ام به نمایش گذاشت و با اقبال بسیاری از منتقدین و مخاطبین مواجه شد. فیلم بمب دومین ساخته بلند معادی در عرصه کارگردانی است. این فیلم در سال 1396 تولید شد و اولین اکرانش در جشنواره سی و ششم بود. النی کاریندرو، آهنگساز مطرح یونانی، برای اولین بار ساخت موسیقی یک فیلم ایرانی را بر عهده گرفته است و این همان چیزی است که بمب را تا حدودی منحصر به فرد می‌کند. از سوی دیگر باید به فیلمبرداری تحسین برانگیز محمود کلاری نیز نگاهی ویژه داشت. کلاری با چیره دستی همیشگی خود، موفق به خلق جلوه‌های بصری بی‌نظیری شده است.

«بمب؛ یک عاشقانه»، فیلم به شدت نجیب و دلچسبی است. حال و هوای جنگ و بمباران، بسیار دلنشین به تصویر کشیده شده است. تماشاچی دچار اغراق در صحنه‌ها و مبالغه بیش از حد نمی‌شود. بسیار واقع‌بینانه و منطقی فضای داستان به تصویر کشیده شده. بمب روایتی عاشقانه در دل التهاب و اضطراب است. روایتی صادقانه از عشق. عشقی که اگر نبود تحمل مصائب و سختی‌ها نیز امکان‌پذیر نبود. معادی در فیلمش مخاطب را وارد دنیای خود می‌کند، دنیایی پر از ترس‌ها و مشکلات دوران جنگ، دنیایی پر از شعارهای گوناگون، دنیایی پر از عاشقانه‌های دوست‌داشتنی. روند فیلم نه کند است و نه تند و همین اعتدال سبب می‌شود تماشاچی آزرده خاطر نباشد.

داستان فیلم در دهه شصت رخ می‌دهد. دهه‌ای پر از التهابات و بحران‌ها. در دل جنگ و بمباران، شاهد روایتی به غایت رومانتیک هستیم. شاید منتقدان بر این عقیده باشند که رابطه میترا و ایرج به پایان راه رسیده و بسیار سرد نشان داده شده است اما باید اذعان داشت سکوت حاکم بر زندگی آن‌ها، سکوتی است سرشار از ناگفته‌ها. معادی رابطه زن و شوهر اصلی داستان را گره می‌زند که به رابطه عاشقانه‌ای که در زیرزمین بین دو نوجوان شکل می‌گیرد و در حد فاصل این دو رابطه تماشاچی وارد فضای آموزشی و مدرسه می‌شود. فضای مدرسه بسیار دلنشین به تصویر کشیده شده و بی‌تعارف در بعضی سکانس‌ها قدرتمندتر از صحنه‌های داخلی است به طوریکه تماشاچی منتظر است تا مدرسه، ناظم، مدیر، دانش آموزان و روابط آن‌ها به تصویر کشیده شود.

در هر حال آن چه بدیهی است آن است که پیرنگ اصلی داستان عشق است. عشقی که در دل جنگ و مرگ ریشه می‌گیرد، عشقی که جنگ را تبدیل به فرصت می‌کند و جوانه می‌زند. این فیلم یادآور شد که در طول جنگ و سال‌های بمباران، زندگی هیچگاه از حرکت نایستاده و عشق آن چیزی است که راه خود را از دل ناامیدی‌ها یافته است. عشق، این زیبای اعجاز آور در سال‌های جنگ و در روزهای محدودیت و تنگناها، بسیار ماندگارتر و دلنشین‌تر است. عشق‌هایی که در پس فانوس‌ها و چراغ نفتی‌ها در زیر زمین خانه‌ها کورسوی امید بود و رنگ زندگی داشت.
در مجکوع باید گفت فیلم معادی مانند هر فیلم دیگری دارای نقاط ضعف و قدرت است و نمی‌توان آن را خالی از عیب دانست. اما با توجه به موضوع اصلی داستان که کمتر کسی جرات پرداختن به آن را دارد و فیلمنامه قوی، بازی‌های خوب و همچنین موسیقی دلنشین؛ دیدن آن بر روی پرده سینما به شدت توصیه می‌شود.

مشاهده بیشتر

مدیریت

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن