اخبار ویژه

شفاف‌سازی برای چه؟شفاف‌سازی برای که؟

ارسال به تلگرام

لطفا شفاف‌سازی نکنید، تا بیش از این، قبح بی‌مسئولیتی که به نام این فرهنگ و هنر مظلوم صادر می‌شود، از بین نرود.

عصر سینما؛ مهدی احمدی – احیانا بنابراین بود که با شفاف‌سازی مالی در بودجه‌های فرهنگ و هنر، رانت و فسادی اگر هست عیان و رسیدگی و تمام شود و اگر نیست، از بوجود آمدندش جلوگیری شود و زمینه‌اش برچیده.

اما حالا و پس از چند دوره انتشار کم و بیش و همان دست و پا شکسته اسناد و صورت‌های مالی بخشی از نهادها و سازمان‌های تابعه، چه اتفاقی از مورد و اهداف بالا رخ داده؟

رانت و فسادی عیان شده یا رسیدگی شده یا تمام شده و یا از آن جلوگیری شده است؟ چه کسی خبر دارد؟

متاسفانه می‌رود که بی خبرانی از فرهنگ و هنر، این اقدام لازم و شایسته و رویه و روند بایسته را، تبدیل به روایتی نمایشی و آشکار و بی پرده برای بازی با این واژگان محترم با همان بازیگران معروف این تئاتر کنند. با مشارکت همان بخش خصوصی خودمان، همان قراردادهای تیپ خودمان و با همان اشک‌ها و لبخندها.

آیا بناست که در این بازی شفاف‌سازی و شعار و فریاد آن، از فساد و تبانی‌ها، قبح‌زدایی شود و بینش حساس مخاطب به این ضد ارزش که بناست جستجو‌گر و مطالبه‌گر باشد، واقع گرایی پیشه کند؟

نمایش این اسناد چون نمایش آثار رئالیستی شده که یک هفته‌ای قاب می‌شود بر در و دیوار و گل و شیرینی می‌دهند و کارت دعوت افتتاحه کافه گالری شفافیت پخش می‌کنند و شاید هم به خود مینازند و در پستوی این کافه بازار به حال بیچاره عوام الناس باهنر و بی هنر می‌خندند.

انتشار تنها بخشی از هزینه‌‌های کلی بنیاد سینمایی فارابی در سال جاری و هزینه‌کردهای درج شده در مقابل عبارت‌های اعلامی؛ از جمله، کمک هزینه‌! سفر سینماگران به جشنواره‌های خارجی: هشتصد میلیون تومان و دیگر موارد این فهرست، با چه هدف مقدسی انجام شده است؟ چه سفرهایی، پول تو جیبی برای چه سینماگرانی، با چه دستاوردهایی؟

برگزاری جشنواره کودک در اصفهان؛ سه میلیارد و هشتصد میلیون تومان، حمایت! از جشنواره ملی و جهانی فجر ده میلیارد تومان و قس علی هذا.

شفاف‌سازی برای چه؟ شفاف‌سازی برای که؟

لطفا شفاف‌سازی نکنید، تا بیش از این، قبح فساد و تبانی و بی‌مسئولیتی در قبال هزینه‌کردها و فاکتورهایی که به نام این فرهنگ و هنر مظلوم صادر می‌شود، از بین نرود.

تا هنرمندان از این ویژه خواری‌ها و باج‌گیری‌ها و باج‌دادن‌ها به شبه مافیای پیر و خسته اما دندان گرد فرهنگ و هنر، ناامیدتر نشوند، تا کمتر سیگار بکشند و غصه بخورند. تا مریض نشوند و سرطان نگیرند.

بخورید و بیاشامید ولی لطفا شفاف‌سازی نکنید!

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن